Aquesta és la conclusió, segons el criteri de la Direcció General de Tributs, Recordat en una consulta recent de 19 / 1 / 2016. El concepte de contraprestació per arrendament inclou, no només l'import de la renda, sinó també les quantitats assimilades a la mateixa i qualsevol altre crèdit efectiu de l'arrendador davant l'arrendatari derivat de la prestació arrendament i d'altres accessòries a la mateixa. Així doncs, els crèdits a favor de l'arrendatari, com pot ser un període de carència en el pagament de la renda, també formen part de la base imposable de l' IVA lloguer.

I per tant, durant el temps de vigència del contracte de lloguer en què l'arrendatari no paga la renda a l'arrendador, ja sigui a canvi d'efectuar obres d'adaptació al local o per altres motius similars, s'estarà meritant l'IVA.

L'arrendador ha d'incloure en les seves declaracions aquest IVA lloguer repercutit, meritat durant el període.

Quin és l'import de l'IVA repercutit durant el període de carència del lloguer?

La base per al càlcul de les quotes d'IVA repercutit serà la que correspongui segons les normes per al autoconsum de béns i serveis.

En el cas d'obres de condicionament del local, la base imposable de l'IVA repercutit serà el cost de les mateixes (articles 79. Tres.2º i 79.Cuatro de la Llei de l'IVA).

Si el cost de les obres no fos conegut en el moment de la meritació de l'impost, com pot ser habitual en aquests casos, l'arrendador ha fixar-lo provisionalment segons criteris fundats i rectificar posteriorment, un cop conegut l'import definitiu (article 80.Seis de la Llei de l'IVA).

Què passa amb la retenció?

Atès que la renda no es "satisfà" durant el període de carència, no existeix obligació d'efectuar retenció ni pagament a compte sobre la mateixa (article 78.1 del Reglament de l'IRPF).

Si vol que l'assessorem amb aquest o qualsevol altre tema cliqueu a continuació-} Vull posar-me en contacte amb un assessor fiscalista perquè em atengui


Sobre l'autor:

ines gros, dig advocats

Inés Gros

DiG Advocats

Linkedin